ثبت نام | بازیابی کلمه عبور 
 
 
English
گلیم سفره کردی سه تخته درجه1
تازه های این ماه
تازه های این هفته
تازه های امروز
محصولات کمتر از 20 هزار تومان
محصولات 20 تا 50 هزار تومان
محصولات 50 تا 200 هزار تومان
محصولات بالای 200 هزار تومان
کاربران آنلاین :
تعداد هنرآفرینان عضو :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
کل بازدید :
آخرین بروزرسانی :
 
برگزاری نخستین حراجی آثار تجسمی ایران / آثار پیرهاشمی و دایی‌نبی به بالاترین قیمت فروخته شدند

 نخستین حراجی آثار تجسمی خیریه بهنام دهش‌پور در حالی چکش خورد که آثاری که در این حراج عرضه شدند به مدت شش روز در گالری شیرین به نمایش درآمدند و خیرین و خریداران آثار هنری پس از انتخاب آثار مورد نظرشان برای حضور در نخستین حراجی آثار تجسمی ایران ثبت نام کردند.


در این حراجی که به مدت دو ساعت و نیم در هتل اوین برگزار شد، 127 تابلو نقاشی، مجسمه، چاپ و عکس در معرض فروش قرار گرفتند. در نهایت 76 اثر تجسمی با قیمت 493 میلیون و 710 هزار تومان به نفع بیماران سرطانی به فروش رسید. با توجه به تعداد بالای آثار نقاشی شرکت‌کننده در این حراجی نقاش و نقاشی‌خط با اقبال بالایی روبرو شدند.

با اینکه در تمام حراجی‌ها رسم است تنها یک بار یک اثر را در حراج شرکت می‌دهند، اما برگزارکنندگان نخستین حراجی تجسمی پس از پایان اسامی هنرمندان شرکت‌کننده به دلیل این که برخی از خریداران با تاخیر در مراسم شرکت کرده بودند 9 اثر را که یک بار در حراج شرکت داده بودند، اما خریداری پیدا نکرده بودند مجددا به حراج گذاشتند.


براساس اعلام مسئولان نخستین حراجی تجسمی بهنام دهش‌پور، همه آثار هنری منطبق با قیمت پایه مندرج در کاتالوگ به معرض فروش گذاشته شدند و با هر پیشنهاد‌ 200 هزار تومان به قیمت پایه این آثار افزوده و اثر به بالاترین پیشنهاد فروخته شد.
 

در این حراجی یک نقاشی از افشین پیرهاشمی و یک نقاشی با آب مرکب از محسن دایی‌نبی به بالاترین قیمت فروخته شدند.


 

نقاشی پیرهاشمی که نامی نداشت و با قیمت پایه 16 میلیون تومان در حراجی شرکت کرده بود با قیمت 28 میلیون تومان به فروش رسید. این در حالی است که قیمت پایه نقاشی‌های پیرهاشمی در حراجی‌های کریستی و بونامز بین 100 تا 150 هزار دلار است و بالاترین رقمی که آثار او در این حراجی‌ها به فروش رسیده 553 هزار دلار است.
 

پیرهاشمی در رتبه‌بندی جهانی هنرمندان تجسمی رده 104 را دارد. او این نقاشی را به بنیاد خیریه دهش‌پور تقدیم کرده بود. نقاشی آب مرکب دایی نبی با عنوان «سماع» نیز که با قیمت پایه چهار میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بود با قیمت 16 میلیون و 200 هزار تومان به فروش رسید.


گران‌ترین اثر فروخته شده
گران‌ترین اثری که در این حراجی به فروش رسید یک نقاشی‌خط از نصرالله افجعی بود که قیمت پایه آن 30 میلیون تومان بود که در حراجی به قیمت 33 میلیون و 800 هزار تومان به فروش رسید. همچنین تابلویی از مجموعه کاه‌گل‌های پرویز کلانتری به عنوان دومین اثر گران‌قیمت این شب با یک پیشنهاد بالاتر از قیمت پایه و به قیمت 29 میلیون و 200 هزار تومان به فروش رسید.


حضور مهناز افشار، آنا نعمتی و نیما بانکی 
مهناز افشار، نیما بانکی و آنا نعمتی در نخستین حراج خیریه بهنام دهش‌پور شرکت و جمعا هفت اثر هنری که شامل نقاشی، مجسمه و عکس بود خریداری کردند. یکی ازآثاری که افشار خریداری کرد یکی از عکس‌های رضا کیانیان بود که با قیمت پنج میلیون و 200 هزار تومان به فروش رفت.


در این مراسم سامان خسروانی مدیر اجرایی نخستین حراج تجسمی از همکاری هنرمندان تجسمی و خیرین برای شرکت در نخستین حراج تجسمی قدردانی کرد و استقبال شرکت کنندگان را بی‌نظیر عنوان کرد.


شرین پرتوی توکلیان مدیرگالری شیرین که مسئولیت گردآوری آثار هنری و دعوت از هنرمندان را برعهده داشت گفت: «نخستین حراج تجسمی هنرمندان همگرایی 127 هنرمندان در فاصله سنی 24 تا 84 سال بود که با حضورشان در یک امر خیر به همه نشان دادند هنرمندان تجسمی همواره در کار خیر سهیم هستند و عواطف انسانی همواره برای آن‌ها اهمیت دارد.»

در این جراجی ارزان‌ترین اثری که برای فروش ارائه شده بود یکی از چاپ‌های آثار واحد خاکدان بود که 250 هزار تومان قیمت‌گذاری شده بود و با قیمت 450 هزار تومان به فروش رفت.در نخستین حراجی هنرهای تجسمی خیریه بهنام دهش‌پور، آثارمنیر فرمانفرمایان 18 میلیون و 700 هزار تومان، ایران درودی 16 میلیون و 600 هزار تومان، فرح اصولی 16 میلیون تومان، بیتا وکیلی 14 میلیون و 700 هزار تومان، مسعود عربشاهی 13 میلیون و 200 هزار تومان، تاها بهبهانی 12 میلیون و 200 هزار تومان، حسین عدالت‌خواه 11 میلیون و 200 هزار تومان، وحید چمانی و رافی داوتیان هر یک 10 میلیون و 400 هزار تومان،‌ بهرام دبیری و حسین خسروجردی هر یک 9 میلیون و 200 هزار تومان، ‌علیرضا فانی هشت میلیون و 400 هزار تومان، گیزلا وارگا سینایی، مجید صادقی‌نژاد و عبدالحمید پازوکی هر یک هشت میلیون و 200 هزار تومان،‌ طاهره صمدی‌طاری و افشان کتابچی هر یک هفت میلیون و 700 هزار تومان، علیرضا سعادتمند هفت میلیون و 200 هزار تومان، دانا نهداران شش میلیون و 400 هزار تومان، رضا کیانیان پنج میلیون و 200 هزار تومان، سارا آریان‌پور چهار میلیون و 700 هزار تومان، ‌الهام یزدانیان چهار میلیون و 100 هزار تومان، یاسمین سینایی سه میلیون و 900 هزار تومان، محمد طباطبایی دو میلیون و 900 هزار تومان و ... در کنار دیگر آثار به فروش رسیدند.


با این که قبلا اعلام شده بود سیامک انصاری به همراه تیم هنری‌اش این برنامه را اجرا می‌کند، اما انصاری در این اجرا عملا نقشی نداشت و بخش عمده اجرا توسط برزو ارجمند، جواد عزتی و علی لک‌پوریان برگزار شد. دقایقی هم هادی کاظمی تیم مجریان این مراسم را همراهی کرد.


نخستین حراج هنرهای تجسمی دهش‌پور به همت گالری شیرین، فرش حیدریان، شرکت گلستان و شرکت بازنگر و هنر معاصر به نفع بیماران مبتلا به سرطان تحت حمایت خیریه دهش‌پور و با هدف حمایت از هنرمندان تجسمی ایرانی برگزار شد.

قدردانی مدیر کل هنرهای تجسمی
مدیر کل هنرهای تجسمی در پیامی از برگزاری نخستین حراج آثار هنرهای تجسمی در حمایت از بیماران مبتلا به سرطان قدردانی کرد.

محمود شالویی در این پیام آورده است: «مشارکت و همراهی هنرمندان پیشکسوت و جوان، نگارخانه‌ها، مجموعه‌داران و مردم در این حرکت پسندیده انسان‌دوستانه و خیرخواهانه شایسته تحسین است و هنرمندان بار دیگر در حرکتی اجتماعی و انسان دوستانه نقش موثری ایفا کردند.»
 

شالویی در ادامه نوشته است: «از هنرمندان و برگزارکنندگان این رویداد مهم هنری و اقدام خداپسندانه، نگارخانه شیرین و موسسه خیریه بهنام دهش‌پور سپاسگذاری می‌کنم و امیدوارم این حرکت‌های خیرخواهانه از سوی جامعه هنرهای تجسمی تداوم یا بد و برگزاری چنین حراج‌هایی به رونق اقتصاد هنرهای تجسمی کمک کند.»

 

منبع : خبر انلاین 


 
صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی
تعداد بازدید : 3320 تاریخ آخرین بروزرسانی : يکشنبه، 1 آبان 1390
 
 
پرداخت الکترونیک بانک پارسیان پرداخت الکترونیک بانک اقتصاد نوین
 
عضویت در خبرنامه : 
 ارتباط با ما :
 
پشتیبانی کاربران : ---
پشتیبانی فنی : ---
ایمیل : info@honarafarinan.com
x
اگر قبلا در وبسایت عضو شده اید، به سامانه وارد شوید :
نام کاربری :   کلمه عبور :  
اگر کاربر جدید هستید، لطفا در سامانه ثبت نام کنید :
کلمه عبورم را فراموش کرده ام!