ثبت نام | بازیابی کلمه عبور 
 
 
English
گلیم سفره کردی سه تخته درجه1
تازه های این ماه
تازه های این هفته
تازه های امروز
محصولات کمتر از 20 هزار تومان
محصولات 20 تا 50 هزار تومان
محصولات 50 تا 200 هزار تومان
محصولات بالای 200 هزار تومان
کاربران آنلاین :
تعداد هنرآفرینان عضو :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
کل بازدید :
آخرین بروزرسانی :
 
ادای دین گوگل به بزرگترین نوازنده پیانو دنیا

  22 اکتبر مصادف با دویستمین سالگرد تولد فرانتس لیست، آهنگساز و نوازنده پیانو است و به همین مناسب گوگل دودل (طراح لوگوی گوگل به مناسبت‌های مختلف) طراحی کارتونی از لیست در حال نواختن پیانو را جایگزین لوگوی همیشگی خود کرد.

 
لیست یکی از بزرگترین آهنگسازان دوران رمانتیک است. او سال 1811 در دهکده کوچکی به نام دوبوریان نزدیک شوپرون در مجارستان ( رایدینگ در اتریش کنونی) به دنیا آمد. پدر و پدربزرگ فرانتس لیست مباشر املاک دربار کنت استرهازی و هر دو نوازنده بودند. پدربزرگ پیانو، ویلن و ارگ می‌زد و پدر علاوه بر پیانو نوازنده ویولن‌سل و گیتار نیز بود.
 
لیست نوازندگی پیانو را از هفت سالگی نزد پدر آموخت و از هشت سالگی در جشن‌ها و مهمانی‌های محلی هنرنمایی می‌کرد. با همین هنرنمایی‌ها بود که تنی چند از متمولان زادگاهش برآن شدند تا هزینه آموزش موسیقی کودک با استعداد را در وین تأمین کنند.
 
هایدن و بتهوون از دوستان پدر فرانتس بودند و پدر با تکیه بر کمک هزینه تحصیل فرزندش از کارفرمایان استرهازی مرخصی گرفت و همراه پسر راهی وین شد، جایی که گفته می‌شود بتهوون با شنیدن صدای پیانوی کودک بر پیشانی او بوسه زد.
 
فرانتس سال‌ها بعد در سال‌های اوج کمال هنری وقتی شنید حمایت مالی کافی در بُن، زادگاه بتهوون، برای ساختن تندیس برنزی آهنگساز نشده، با اجرای شش کنسرت بزرگ در وین و کشیدن صدها تن از مشتاقان به سالن‌های اجرای برنامه، هزینه ساخت بنای یادبود بتهوون را تأمین کرد.
 
لیست در سال‌های آغاز فعالیتش گزیده‌کار بود و تنها شاگردانی را که رگه استعدادی در آن‌ها تشخیص می‌داد می‌پذیرفت، اما در واپسین سال‌های زندگی کهبه آرامش و ثروت رسیده بود درِ خانه‌اش به روی همه باز بود و به کودک، پیرو جوان آموزش رایگان می‌داد.
 
آهنگسازهای بزرگی چون ژرژ بیزه، کامی سن سان، بدریش اسمتانا، ایزاک آلبنتیز و... از شاگردان لیست بودند.
 


 
صفحه اصلی مشاهده نسخه چاپی
تعداد بازدید : 2945 تاریخ آخرین بروزرسانی : يکشنبه، 1 آبان 1390
 
 
پرداخت الکترونیک بانک پارسیان پرداخت الکترونیک بانک اقتصاد نوین
 
عضویت در خبرنامه : 
 ارتباط با ما :
 
پشتیبانی کاربران : ---
پشتیبانی فنی : ---
ایمیل : info@honarafarinan.com
x
اگر قبلا در وبسایت عضو شده اید، به سامانه وارد شوید :
نام کاربری :   کلمه عبور :  
اگر کاربر جدید هستید، لطفا در سامانه ثبت نام کنید :
کلمه عبورم را فراموش کرده ام!